Сфера застосування бензогенератора розширюється. З їхньою допомогою можна, використовуючи автомобільне паливо, живити електроприлади практично будь-якої потужності без мережі. Ці пристрої використовуються як джерела резервного електропостачання в приватних будинках, на дачах, на різних підприємствах, в офісах, медичних установах та ін. На ринку представлені не тільки стаціонарні установки, але і компактні пристрої у вигляді валіз, які можна брати на природу, туристичний похід.

   

Звичайні генератори

Конструкція бензогенератора складається з комплекту котушок. Виконані вони, як правило, із міді. Пристрій продукує грубий сигнал. Для стабільного функціонування обладнання двигун повинен працювати на високих оборотах незалежно від потужності підключених приладів. Агрегат шумить і споживає однакову кількість палива, коли живить 1 електроприлад або кілька. Чистота змінного електричного струму на виході бажає кращого. Тому чутлива до якості електроенергії та перепадів напруги мережі техніка може давати збої.

Корисна інформація! Струм, що тече по обмотках ротора при його обертанні, створює магнітне поле, необхідне для пускового старту та подальшої роботи генератора. У сучасних моделях також передбачено конденсатор. Така деталь генератора може вийти з ладу, і в цьому випадку знадобиться заміна. Вибір ємності нового конденсатора слід здійснювати з урахуванням вихідної напруги змінного струму.

Не рекомендується використовувати такі генератори для живлення високоточного електронного обладнання, вимогливого до якості електроструму. Але стандартні генератори, представлені у величезному асортименті, можна легко підібрати модель гарної потужності під будь-які потреби. А ось інверторних агрегатів на ринку поки досить мало, і багато з них дорогі.

Принцип роботи:

Двигун внутрішнього згоряння на бензині обертає роторний механізм. Зняте зі статорної обмотки напруга змінного струму надходить на панель розподілу генератора і видається споживачам із заявленою потужністю.

При збільшенні споживання електроенергії створюється зусилля на ротор, що гальмує, внаслідок чого знижуються обороти двигуна генератора при його обертанні. Це призводить до зниження частоти та амплітуди значення напруги. Якщо навантаження знижується, спостерігається зворотний ефект. При цьому виникають стрибки напруги.

Для стабілізації двигуна застосовується два механізми. Відцентровий регулятор відстежує обертання колінчастого валу та подає паливо, орієнтуючись на навантаження. На конденсатор навантажена обмотка додаткової стабілізації.

Переваги:

Бензогенератор – це невелика електростанція, яку можна встановити у гаражі для вироблення електроенергії. Найчастіше ці пристрої використовуються як джерела резервного живлення. Бензин згоряє, приводячи в дію двигун. Останній запускає генератор, механічна енергія перетворюється на електричну. Розглянемо ключові переваги обладнання цього типу:

Великий вибір. Виробники випускають генератори із різними показниками потужності. У лінійці представлені компактні пристрої із вихідною потужністю 1-2 кВт (часто цього мало), моделі на 8-10 кВт та високопродуктивні машини на 100 кВт, призначені для експлуатації у промислових умовах.

Простота застосування. Принцип роботи устаткування простіший, ніж механізм дії інверторних генераторів. Експлуатація не пов'язана з труднощами.

Надійна конструкція. Такі генератори мають великий робочий ресурс, що характеризуються високою стійкістю до поломок.

Демократична ціна. Купити стандартний генератор можна за нижчою ціною, ніж ціна інверторного. Розцінки на моделі потужністю від 4,5 кВт розпочинаються від 20 тис. грн.

На ринку представлені пристрої різних виробників. Щоб купити дійсно якісний, функціональний генератор, не заощаджуйте, довіряйте продукції перевірених торгових марок.

Недоліки:

Мінуси також важливо враховувати при купівлі бензинового генератора:

Нераціональне використання енергії. Агрегат повинен обертатися на високих обертах, інакше його комплектуючі елементи піддаватимуться посиленому зносу.

Висока витрата бензину. Можливість регулювати витрати палива в генераторах відсутня.

Шум. Агрегат може доставляти дискомфорт, оскільки його робота супроводжується гучними звуками. Найкраще розміщувати пристрої далеко від будинків із мешканцями. Якщо встановлюєте такий генератор у житловій будівлі, обладнайте спеціальний бокс із шумоізоляцією.

Двигун такого генератора повинен обертатись з однаковою швидкістю. Також враховуйте, що бензинові двигуни потребують ретельного обслуговування. Відсутність грамотного ТО та недотримання правил експлуатації призводить до виникнення серйозних поломок, прискорює зношування комплектуючих деталей, скорочує робочий ресурс обладнання.

Інверторні генератори

Інверторні генератори вважаються високотехнологічними. Тут застосовується альтернативний інший тип. Механізм здатний виробляти чистий струм із стабільними показниками. Частота обертів двигуна регулюється автоматично. Це забезпечує економне витрачання палива, зменшує знос деталей інверторного агрегату.

Принцип роботи:

Механізм дії інверторного генератора такий самий, як і у стандартних варіантів. Електрична енергія виробляється за таким же принципом. Однак вихідна напруга надходить споживачам не одразу. Спочатку воно перетворюється на постійне, випрямляється і згладжується, тільки після цього подається на інвертор і перетворюється на змінне. Інвертори комплектуються транзисторними ключами, які керуються схемою мікроконтролера.

Схема побудови електричного струму в інверторних генераторах має такі переваги:

генерована інвертором змінна напруга випрямляється, що зводить до мінімуму ймовірність виникнення стрибків частоти та амплітуди;

мікроконтролер швидко реагує навіть на незначні коливання частоти та амплітуди, подаючи потрібні сигнали на вихідні ключі;

Характеристики вихідної напруги регулюються для максимально точних та стабільних параметрів.

Економічна витрата бензину – це один із головних плюсів. В інверторних агрегатах відсутня необхідність підтримувати потрібну частоту обертання колінчастого валу та роторного механізму. Вихідна напруга спочатку піддається випрямленню. Якщо навантаження на агрегат незначне, двигун працює на знижених оборотах, споживаючи мінімальну кількість палива. У конструкції інверторного генератора є акумуляторна батарея, яка заряджається від енергії, що виробляється альтернатором. Включається АКБ з метою компенсації пікових сплесків або в тих випадках, якщо агрегат мінімально навантажується.

Переваги:

Електрична енергія, що виробляється інверторним генератором, не надходить відразу споживачам. Внаслідок згоряння бензину продукується високочастотний змінний струм, який перетворюється на постійний і накопичується в акумуляторі. Інвертори характеризуються рядом переваг у порівнянні із звичайними генераторами.

Висока якість електрики. На виході виходить стабільний електричний струм із потрібними параметрами.

Економне споживання палива. Зниження навантаження на двигун супроводжується зменшенням витрати бензину.

Компактні розміри. Інверторні пристрої не оснащуються потужними вентиляційними системами та іншими подібними пристроями, це дозволяє зменшити їх розміри та вагу.

Мобільність. Інверторні генератори підходять не тільки для стаціонарного застосування, але й для експлуатації у польових умовах.

Ергономічний дизайн. Більшість моделей виконується у форматі зручних валіз, які легко перевозити.

Мало галасу. При виготовленні агрегатів виробники застосовують спеціальні шумоізолюючі накладки, які суттєво знижують рівень шуму.

У чому відмінність генератора інверторного від простого для споживачів? Застосування інверторів підвищує безпеку експлуатації електричних приладів, захищає їх від стрибків напруги, збільшуючи термін їхньої служби.

Недоліки:

Про недоліки також варто згадати. Інверторні генератори випускаються в обмеженій кількості, оскільки попит на них нижчий, ніж на пристрої, що працюють за традиційною схемою.

Висока ціна. Візьмемо для розгляду бензиновий генератор із вихідною потужністю 3,5 кВт. За влаштування звичайного типу доведеться віддати близько 15 000 грн, за інвертор – удвічі більше.

Складна конструкція. Блок інвертора при виході з експлуатації ремонту не підлягає. Його елементи не можна відремонтувати, ні замінити. Для відновлення працездатності інверторного агрегату доведеться змінювати весь блок, а це дорого та не завжди доцільно.

Обмежена потужність. Максимальна потужність на виході – 8 квт. Більше продуктивні агрегати у продажу не зустрічаються. А ось стандартні генератори здатні живити прилади, які споживають до 100 кВт.

Усі комплектуючі елементи інверторного генератора мають власний робочий ресурс. Деталі піддаються зносу, стирання, згодом виходять з ладу. Самостійно робити ремонт не варто, щоб уникнути складніших поломок. Ремонт та технічне обслуговування обладнання повинні проводитись в умовах спеціалізованого сервісного центру.

В чому різниця?

Якість струму. Хвильові коливання струму в інверторному генераторі стабілізуються, напруга не змінюється навіть за високої потужності. При будь-яких навантаженнях виробляється високоякісний та безпечний для чутливих електроприладів струм.

Робота двигуна. У системі управління інверторним генератором є спеціальний механізм авторегулювання. Двигун та окремі елементи його системи (ротор) здійснюють обертання з урахуванням особливостей функціонування. Якщо навантаження високе, мотор обертається швидко. При низькому рівні навантаження обертання сповільнюється. У звичайному генераторі (як бензиновому, так і дизельному) двигун і ротор обертаються в постійному режимі, незалежно від навантажень і показників потужності приладів, що підключаються.

Витрати палива. Стандартний генератор витрачатиме паливо не економічно, тому що його двигун обертається в постійному режимі, навіть якщо завантаження низьке. А в інверторних моделях швидкість обертання регулюється з урахуванням навантажень, і це дозволяє скорочувати витрату палива: він може становити менше на 30-40%.

Розміри та маса. Інверторні генератори менш габаритні та легші, ніж звичайні бензинові чи дизельні.

Гучність. Інверторний агрегат працює набагато тихіше, а звичайний видає гучні звуки, тому може завдавати дискомфорту.

Потужність. Ефективність звичайних моделей відмінна, тому вони можуть забезпечувати живлення пристроїв досить високої потужності, які споживають до 100 кіловат. Інверторні агрегати на виході видають потужність максимально 7-8 кВт і цього в деяких випадках недостатньо.

Які фактори враховувати при виборі?

Щоб зробити вибір на користь стандартного бензинового/дизельного генератора або бензогенератора інверторного типу, потрібно знати такі моменти:

Сфера використання. Дизельні та бензинові класичні генератори в більшості випадків прийнято в постійному режимі використовувати у промислових цілях, наприклад, для роботи техніки (у тому числі високої потужності) на будмайданчиках, а також для забезпечення електроенергією освітлювальних приладів у різних будинках. А ось бензогенератори інверторного типу найбільше придатні для експлуатації в житлових будинках.

Навантаження. Якщо вона буде максимальною та постійною, тобто сенс придбати класичний бензогенератор, який цілком зможе забезпечувати живлення приладів, наприклад, для постійного освітлення на будівництві та для роботи будівельної техніки. При повному завантаженні система буде функціонувати безперебійно. Вона протягом тривалого часу може не вимагати вкладень у ремонт. Якщо необхідно забезпечення струмом житлового будинку з технікою, чутливою до перепадів напруги струму, то ідеальним вибором стане генератор інверторного типу.

Чутливість техніки до перепадів напруги струму. Зазвичай потужність та певні вимоги підключення приладу до мережі вказуються виробником в інструкції. І якщо напруга має бути виключно постійною, то при підключенні пристрою до класичного бензинового генератора в режимі змін параметрів подачі електроенергії техніка може просто вийти з ладу та прослужити зовсім мало. Якщо прилад не вимагає постійної напруги струму або має захист від перепадів, в такому випадку можна використовувати звичайний бензогенератор.

Якщо у Вас залишилися питання на цю тему, наші фахівці готові на них відповісти.